Етапи в протезирането
Предоперативни консултации
Когато това е възможно, на хората на които им предстои хирургична ампутация, се препоръчва да потърсят предоперативна консултация с опитен протезист.Този разговор е полезен както за Вас така и за вашият личен ортопедичен техник.
Дори самата мисъл за уговарянето на среща за такъв вид откровена дискусия може да бъде изключително обезпокоителна.
Въпреки, че изглежда трудно, жизненоважно е да се разбере, че колкото по-рано започнете да работите с протезист, толкова по-добър ще бъде резултатът за Вас като потребител на протези.
Ние не казваме, че това е лесно, но ние искаме да посветим нашите грижи, опит и знания, за да Ви помогнем да се справите с това променящо живота ви събитие което е емоционален и труден момент изпълнен с множество въпроси.
Следоперативна грижа
Когато пациентът е подготвен, срещнал се е с своя ортопедичен техник и е получил отговори на основни въпроси относно протезирането и завръщането си към пълноценен начин на живот,загубата на интерес към живота, затварянето в себе си, са моменти които отшумяват бързо или въобще не се появяват .Пациентът и близките му трябва да приемат този момент от живота като едно предизвикателство, в което трябва да се впуснат с желание, сили и много търпение.
В постампутационният период в болничното заведение, както и след изписването, е необходима физиотерапия
Тя трябва да се състои от упражнения, укрепващи мускулатурата на чуканa.
Предпротезна подготовка
Периода на предпротезната подготовка започва от 3-я - 4-я ден след ампутацията на крайника и продължава до момента на протезирането. Някой от задачите продължават да се изпълняват и по време на обучението в ходене.
По време на периода на стабилизация на чукана основните цели са да се подобри състоянието на болния и възстановителните процеси, профилактиката на очакваните контрактури и поддържане на психическия тонус на пациента. За постигането на това се прилагат дихателни, общоразвиващи и приложни упражнения, изометрични контракции, позиционна терапия и подходящи игри.
Целите през предпротезния период са:
- подготовка на чукана за протезиране
- засилване мускулите на ампутационния чукан
- намаляване болезнеността на чукана и загрубяване на кожата
- подобряване на равновесието и балансирането
- засилване мускулите на трупа и раменния пояс и укрепване свода на ходилото на здравия крак.
Протезиране
Протезирането се дели на два основнои етапа - първично и вторично / окончателно / .
Първично протезиране е това протезипране, което обхваща първите 6 - 10 месеца след ампутацията .
Постампутационният период е свързан с адаптацията на организма към липсата на крайника , възстановяване на кръвния и линфния ток на чукана, спадане на постоперативният оток, както и частична атрофия на мускулатурата на ампутационният чукан.
Окончателното протезиране е протезирането на вече адаптирания / моделиран чукан от първичното протезиране
Тя трябва да се състои от упражнения, укрепващи мускулатурата на чуканa.